Zabezpieczenie umowy najmu lokalu w centrum handlowym.

Autor: 9 czerwca 20121 komentarz

Tym wpisem zapoczątkuję całą serię wpisów dotyczących zabezpieczeń umowy najmu lokalu w centrum handlowym. Zabezpieczenie udzielane jest przez najemcę lokalu na rzecz wynajmującego, a zabezpieczać ma najczęściej dwa obowiązki:

  1. zapłatę czynszu oraz opłat dodatkowych,
  2. wydanie lokalu po zakończeniu umowy najmu.

Poprzez uzyskanie zabezpieczenia, wynajmujący zamierza zagwarantować (lub w istocie zwiększyć prawdopodobieństwo) należyte wykonanie umowy najmu przez najemcę. Osiągnięcie tego celu możliwe jest z uwagi na dwa elementy: przyśpieszenie przymusowej realizacji zobowiązań najemcy (przez bank, ubezpieczyciela lub komornika) oraz wytworzenie presji psychicznej wobec najemcy celem przymuszenia go do spełniania zobowiązań („jeżeli nie zapłacisz czynszu to wejdę na gwarancję bankową i będziesz miał dużo większe kłopoty„)

Do standardowych sposobów zabezpieczenia umowy najmu należą:

  1. kaucja,
  2. gwarancja bankowa lub gwarancja ubezpieczeniowa,
  3. oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w zakresie dotyczącym zapłaty czynszu oraz wydania lokalu.

Oprócz tego z umową najmu związany jest także zastaw na rzeczach ruchomych znajdujących się w lokalu użytkowym w galerii handlowej, to jest zastaw wynikający z art. 670 § 1 Kodeksu cywilnego. W praktyce występują także liczne problemy związane z zastawem rejestrowym ustanawianym najczęściej na rzecz banków najemcy. O zagadnieniach tych napiszę wkrótce. W kolejnych wpisach opiszę także pokrótce sposoby zabezpieczania umowy najmu wskazane powyżej.

Kategorie: OdpowiedzialnośćWejścieWyjścieZabezpieczenie
Tagi:

Komentarze (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Zastaw na rzeczach pozostawionych w lokalu w centrum handlowym. | 15 czerwca 2012

Skomentuj

Back to Top