Jakie przepisy stosować do umowy najmu lokalu użytkowego w centrum handlowym?

Autor: 11 maja 20122 komentarze

Czy lokal użytkowy w centrum handlowym jest lokalem w rozumieniu przepisów prawa? Czy traktowanie lokalu handlowego w galerii handlowej jako lokalu w rozumieniu przepisów prawa cokolwiek zmienia?

Nowicjuszy w konsternację wprowadzać może fakt, że regulacja umowy najmu w Kodeksie cywilnym została podzielona na 2 części:

  • Rozdział I (od art. 659 do art. 679 Kodeksu cywilnego) – Przepisy ogólne,
  • Rozdział II (od art. 680 do art. 692 Kodeksu cywilnego) – Najem lokalu.

O tym w jaki sposób należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące wynajmu lokali stanowi art. 680 Kodeksu cywilnego:

Art. 680 Kodeksu cywilnego

Do najmu lokalu stosuje się przepisy rozdziału poprzedzającego, z zachowaniem przepisów poniższych.

Czy lokal handlowy w galerii handlowej jest lokalem w rozumieniu art. 680 Kodeksu cywilnego? Na ten temat wypowiedział się między innymi Sąd Najwyższy (nie kojarzę, aby stanowisko to było dotychczas kwestionowane):

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2006 roku (V CSK 230/06)
Na podstawie umowy o najem „powierzchni handlowej” stanowiącej część wewnętrznej powierzchni zamkniętej ścianami i dachem zawiązał się stosunek najmu, do którego należy stosować przepisy o najmie lokali użytkowych. W braku definicji ustawowej lokalu użytkowego spór o właściwości przedmiotu najmu powodujący zaliczenie do tej kategorii staje się jałowy, natomiast elastyczność i otwartość przepisów prawa cywilnego pozwala inaczej konkretyzować zagadnienie, stawiając pytanie, czy do stosunku najmu danego przedmiotu należy stosować przepisy ogólne – rozdział I, działu 1. Najem, czy rozdziału II – Najem lokali mieszkalnych i użytkowych. Na rzecz drugiego wariantu przemawia to, że najem części powierzchni użytkowej lokalu ograniczonego ścianami i dachem, wyposażonego w drzwi i okna, urządzenia wentylacyjne itp. winien podlegać takim samym przywilejom i ograniczeniom jak najem całego lokalu, ze względu na takie same racje gospodarcze i techniczne.

Czy lokalem użytkowym jest także wyspa handlowa w centrum handlowym? Dlaczego mogą istnieć wątpliwości co do tego, czy lokal użytkowy w centrum handlowym jest lokalem w rozumieniu art. 680 Kodeksu cywilnego? Nad tymi pytaniami pochylimy się w jednym z kolejnych wpisów!

Kategorie: Umowa
Tagi:

Komentarze (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Czy wynajmujący może zakazać podnajmu lokalu w centrum handlowym? | 24 lipca 2012
  1. Thank you for every other informative blog. The place else may I get that kind of information written in such a perfect means?
    I have a mission that I’m just now running on, and I’ve been at the glance out
    for such information.

Skomentuj

Back to Top