Jak obliczyć termin wypowiedzenia umowy najmu?

Autor: 15 kwietnia 201217 komentarzy

Możliwość wypowiedzenia przez najemcę umowy najmu dotyczącej powierzchni handlowej w galerii lub centrum handlowym nie jest rzeczą spotykaną często. Najczęściej takie prawo zastrzegane jest symetrycznie na rzecz najemcy i wynajmującego w umowach zawartych na czas nieoznaczony w niewielkich centrach handlowych.

Aby rozwiązać umowę najmu zawartą na czas nieoznaczony musisz:

  1. złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu,
  2. odczekać upływ okresu wypowiedzenia, który zapewne jest określony umową.

Zasadniczo, termin wypowiedzenia umowy może zostać oznaczony w:

  • dniach,
  • tygodniach,
  • miesiącach,
  • latach (ten przypadek z pewnością nie znajdzie zastosowania w przypadku umowy najmu powierzchni handlowej).

Termin wypowiedzenia oznaczony w dniach.

Sposób obliczania terminu wypowiedzenia umowy najmu oznaczonego w dniach określa art. 111 Kodeksu cywilnego:

Art. 111 Kodeksu cywilnego

§ 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.
§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Aby obliczyć liczbę dni, po których nastąpi rozwiązanie umowy, dodaj do siebie:

  • liczbę dni oznaczonych jako okres wypowiedzenia, na przykład 7 dni;
  • liczbę 1, odpowiadającą dniowi, w którym doszło do doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy najmu wynajmującemu (art. 111 § 2).

W rzeczywistości do rozwiązania umowny najmu w takim przypadku dojdzie zatem po upływie 8, a nie 7 dni od dnia doręczenia wynajmującemu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Jeżeli doręczyłeś wypowiedzenie we wtorek 17 kwietnia 2012 roku, bieg terminu wypowiedzenia upłynie w raz z końcem wtorku 24 kwietnia 2012 roku. Skutkiem tego, umowa najmu przestanie obowiązywać od dnia 25 kwietnia (środa) 2012 roku.

Termin wypowiedzenia oznaczony w tygodniach.

Sposób obliczania terminu wypowiedzenia umowy najmu oznaczonego w tygodniach (podobnie jak oznaczonego w miesiącach i latach) określa art. 112 Kodeksu cywilnego:

Art. 112 Kodeksu cywilnego

Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Aby obliczyć dzień, w którym nastąpi rozwiązanie umowy, ustal jaki dzień kalendarzowy odpowiada dniowi, w którym doszło do doręczenia wynajmującemu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Jeżeli doręczyłeś wypowiedzenie w środę 18 kwietnia 2012 roku, bieg terminu wypowiedzenia upłynie wraz z końcem środy 25 kwietnia 2012 roku. Skutkiem tego, umowa najmu przestanie obowiązywać od dnia 26 kwietnia (czwartek) 2012 roku.

Termin wypowiedzenia oznaczony w miesiącach.

Określenie terminu wypowiedzenia umowy w miesiącach jest najczęściej spotykaną sytuacją. Podobnie jak w przypadku terminu określanego w tygodniach, sposób obliczania tego terminu odnajdziesz w art. 112 Kodeksu cywilnego. W przypadku tego sposobu oznaczenia terminu wypowiedzenia umowy, najistotniejsze jest zdanie ostatnie art. 112 Kodeksu cywilnego

Art. 112 Kodeksu cywilnego

Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Do obliczenia dnia upływu biegu terminu wypowiedzenia musisz ustalić datę doręczenia wynajmującemu wypowiedzenia umowy najmu. Umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem analogicznego dnia w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiło wypowiedzenie umowy. Jeżeli miesiąc następujący po miesiącu, w którym wypowiedziałeś umowę ma mniejszą liczbę dni, umowa zostanie rozwiązana z upływem ostatniego dnia tego miesiąca.

Na przykład:

  • doręczyłeś wypowiedzenie umowy w dniu 5 maja 2012 roku, bieg okresu wypowiedzenia zakończy się z końcem dnia 5 czerwca 2012 roku, zaś umowa ulegnie rozwiązaniu od dnia 6 czerwca 2012 roku;
  • doręczyłeś wypowiedzenie umowy w dniu 31 maja 2012 roku (miesiąc ma 31 dni), bieg okresu wypowiedzenia zakończy się z końcem dnia 30 czerwca 2012 roku (miesiąc ma 30 dni), zaś umowa ulegnie rozwiązaniu od dnia 1 lipca 2012 roku.

Ten wpis z pewnością nie wyczerpuje w żaden sposób problematyki wypowiadania umowy najmu w galerii lub centrum handlowym. Kwestie te będą rozwijane w kolejnych wpisach.

Jeżeli masz wątpliwości co do sposobu wypowiedzenia Twojej umowy najmu – daj znać, postaram się pomóc!

Kategorie: UmowaWyjście
Tagi:

Komentarze (17)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Kamil pisze:

    witam, moja umowa z biurem rachunkowym ma 3miesięczny okres wypowiedzenia jednak zastrzegli sobie tydzień realnego obowiązku reprezentowania omjej firmy, czyli jeśli dobrze rozumiem składam wypowiedzenie 5 styczznia, do 12stego stycznia oni prowadzą mi rachunkowość ale płacić muszę jeszcze za 3miesiące czyli do 5 kwietnia???

    • WojciechRudzki pisze:

      Panie Kamilu, nie rozumiem co ma Pan na myśli pisząc o „realnym obowiązku reprezentowania mojej firmy”. Wydaje mi się, że odpowiedzi na Pana pytanie można udzielić dopiero po zapoznaniu się z pełnym tekstem umowy, ponieważ przewiduje ona regulacje szczegółowe, które najprawdopodobniej różnią się od rozwiązań kodeksowych. Proszę o sprecyzowanie tego co ma Pan na myśli.

      • Kamil pisze:

        już nie ważne udało mi się dogadać z biurem i polubownie – słownie załatwić sprawę, dziękuję za zainteresowanie, pozdrawiam

  2. meg pisze:

    Witam serdecznie, chciałam wypowiedzieć umowe najmu na czas nieokreślony bez zawartego w umowie terminu wypowiedzenia. Czynsz za każdy miesiąc jest płatny z góry do 10 dnia każdego miesiąca. W takiej sytuacji mamy pytanie do kiedy będę musiała opłacić czynsz wypowiadając umowe z dniem 10.01.2013. Bardzo prosze o szybką odpowiedz.

    • WojciechRudzki pisze:

      Meg, abym mógł udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie musisz napisać co jest przedmiotem najmu.

      • meg pisze:

        Pomieszczenie biurowe plus pomieszczenie gospodarcze wykorzystywane jako magazyn. Pozdrawiam.

      • WojciechRudzki pisze:

        Meg, co do zasady kwestię wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego zawartej na czas oznaczony reguluję art. 688 kodeksu cywilnego.

        „Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.”

        Wynika z tego, że jeżeli wypowiesz umowę w styczniu, to skutek rozwiązania umowy nastąpi z początkiem maja 2013 roku (upływ wypowiedzenia będzie liczony od ostatniego dnia kalendarzowego miesiąca stycznia, dobiegnie końca wraz z końcem ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego kwietnia).

        Nie traktuj proszę odpowiedzi na Twoje pytanie jako porady prawnej. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości skorzystaj z pomocy fachowca – adwokata lub radcy prawnego, który przeanalizuje Twoją konkretną sprawę. Odpowiedzi na pytanie udzieliłem jedynie na podstawie generalnej zasady prawa cywilnego.

  3. Wojciech Michalski pisze:

    Witam chciałbym wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego gdzie , jest zawarty okres wypowiedzenia umowy na 3 miesiące z zachowaniem formy , pisemnej i bez, ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności z powyższego faktu jeżeli A) Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłata opłat do dnia 10 każdego miesiąca B) najemca Używa , przedmiotu lokalnego sposób nie zgodny z umową lub jej , przeznaczeniem powodując jego nadmierne zniszczenie , przekraczające zwykłe użycie .Czy dane 3 miesiące mnie też obowiązuje gdy wynajmujący nie spełnia swoich obowiązków .

  4. Anna pisze:

    Witam,
    Wynajmuję mieszkanie, umowa zawarta jest na czas nieokreślony z 1 miesiecznym okresem wypowiedzenia. Wypowiedzenie złożyłam 2 października wobec tego od którego dnia liczy sie okres wypowiedzenia?? od 2 paź czyli do 2 listopada czy okres wypowiedzenia liczy sie od ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego czyli od 31 paź do 30 listopada?? Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Anna

  5. Misako pisze:

    Witam
    Mam zawartą umowę z centrum, zapis umowy zawiera określenie, że jest 6mczny okres wypowiedzenia, skuteczny na koniec roku.
    Wypowiedzenie złożyłam 28.12.13r. I właśnie opróźniam lokal. Dyrekcja nagle oświadczyła, że muszę płacić do końca roku, bo skutek jest na koniec roku. Rozumiem, że termin ten liczy się od końca roku ZŁOŻENIA wypowiedzenia, czyli od 31.12.13r. prawda? czyli upływa 30.06.2014r.???

  6. Agnes pisze:

    Witam, chciałam wypowiedzieć umowe najmu mieszkania na czas określony bez zawartego w umowie terminu wypowiedzenia. Czynsz za każdy miesiąc jest płatny z góry do 10 dnia każdego miesiąca. W takiej sytuacji mamy pytanie do kiedy będę musiała opłacić czynsz wypowiadając umowe z dniem 10.10.2015 i kiedy będe musiała się wyprowadzić aby otrzymac kaucje spowrotem ./ Jeśli to ma zanaczenie umowe mam podpisaną od 22.12.2014 – 31.12.2015

  7. Ania pisze:

    Witam,

    Zawarłam umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Czy jeżeli złożę wypowiedzenie np. 02.12.2017 to mam prawo mieszkać tam do końca stycznia?

    Pozdrawiam

  8. Ania pisze:

    Mam pytanie właścicielka mieszkania rozwiązała że mną umowę 16 dnia miesiąca miałam w umowie termin miesięcznego wypowiedzenia ja ja zawiadomiła 2-3tygodnie przed parę dni przed 1 dniem miesiąca. Jednak mimo rozwiązania umowy w połowie miesiąca I zdania mieszkania(zabrała klucze) nie chce oddać mi części kaucji za to że nie będę tam mieszkać przez pół miesiąca czy ma prawo? Zostawiłam tam jeszcze jedna walizkę I odbieram ja w 20. CZY w takim wypadku powinnam zrażać zwrotu za pozostałe 10 dni miesiąca? Właścicielka uważa że mimo rozwiązania umowy nie może być stratna-kolejny zajmujący zaczyna wynajem pozniej

  9. Danuta pisze:

    Witam. Chcę wypowiedzieć umowę najmu lokalu handlowego. W umowie mam zaznaczone, że jest to termin 3 miesięczny z komentarzem, że nie wcześniej niż po 12 miesiącach. Zaznaczam że umowa jest podpisana na czas nieokreślony. Co to znaczy „nie wcześniej” i jakie są konsekwencje jeśli wypowiem wcześniej. Jeszcze jedno pytanie laika. W wypowiedzeniu mam „że skutkiem od….. Jaką datę wpisać? Dziękuję i pozdrawiam

  10. Adam pisze:

    Przeciez to jakies głupoty, termin terminem ale chodzi o okres wypowiedzenia co nie jest równoznaczne, pan musi wrócic do szkoły i sie doszkolić

Skomentuj

Back to Top