Czy wynajmujący może zablokować wyniesienie rzeczy z lokalu w centrum handlowym?

Autor: 16 czerwca 20121 komentarz

W poprzednim wpisie napisałem o tak zwanym zastawie ustawowym, to jest zastawie obciążającym przedmioty znajdujące się w przedmiocie najmu, na przykład lokalu znajdującym się w centrum handlowym. Dwie najważniejsze wnioski z tamtego wpisu to:

  1. zastaw zabezpiecza roszczenia wynajmującego o zapłatę czynszu oraz świadczeń dodatkowych,
  2. zastaw trwa do chwili wyniesienia rzeczy z lokalu.

Najprostszym sposobem na unicestwienie prawa zastawu przysługującego wynajmującemu jest wyniesienie rzeczy z lokalu. To właśnie z tą chwilą wygaśnie uprawnienie wynajmującego. Czy wynajmujący może podejmować działania zmierzające do zablokowania działań najemcyStanowi o tym art. 671 § 2 Kodeksu cywilnego:

art. 671 Kodeksu cywilnego:

§ 2. Wynajmujący może się sprzeciwić usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczony.

 

Uprawnienie wynajmującego aktualizuje się dopiero w chwili, w której najemca podejmie próbę wyniesienia towaru poza lokal użytkowy stanowiący przedmiot umowy najmu. W konsekwencji, wynajmujący powinien zatrzymać rzeczy ruchome na swój koszt oraz ryzyko w miejscu innym niż lokal handlowy.
Skorzystanie z prawa sprzeciwienia się usunięciu rzeczy z lokalu nie może polegać na ograniczeniu możliwości dostępu do lokalu, a to na przykład poprzez jego zamknięcie, zaplombowanie czy ograniczenie dostępu przez tak zwanych ochroniarzy.
Co istotne, wynajmujący nie może samodzielnie (to jest bez wcześniejszej próby usunięcia towaru przez najemcę) usunąć rzeczy objętych zastawem z lokalu handlowego. Taki wniosek uzasadniony jest określeniem chwili, z którą aktualizuje się jego uprawnienie – działania najemcy zmierzającego do unicestwienia prawa zastawu przysługującemu wynajmującemu.
Na koniec należy podkreślić, że wynajmujący powinien zwrócić rzeczy objęte zastawem niezwłocznie po tym kiedy zaległy czynsz zostanie zapłacony lub zabezpieczony.

Kategorie: OdpowiedzialnośćWyjścieZabezpieczenie
Tagi:

Komentarze (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Dzień dobry, warto tu chyba dodać, że prawo zastawu dotyczy towarów stanowiących własność najemcy; jeżeli najemca prowadzi sprzedaż komisową, gdzie towar jest własnością podmiotu trzeciego, wynajmujący nie ma prawa blokować wyniesienia takiego towaru z lokalu.
    Pozdrawiam,
    Maciej Tertelis

Skomentuj

Back to Top